Fakulta informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové (FIM UHK) se poslední srpnový týden stala útočištěm žáků základních škol v rámci Příměstského tábora.

Na tábor, který fakulta uspořádala ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou UHK, se přihlásilo celkem 21 dětí ve věku 10 – 14 let. Přibližně třetinu tvořila děvčata. Tábor byl primárně zaměřený na IT a vznikl za podpory projektu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy s názvem Popularizace spektra IT oborů, na kterém kromě Univerzity Hradec Králové spolupracuje také Vysoká škola ekonomická v Praze a Technická univerzita v Liberci.

Dopolední program byl tvořen převážně vzdělávacími aktivitami. Mladí studenti mohli nahlédnout do tajů programování a sami si různé techniky vyzkoušet. Osvojili si také základy počítačové grafiky a vyřádit se mohli díky virtuální realitě. „Programovali jsme vlastně každé dopoledne a odpoledne byl vždy speciální program. Nejvíc mě asi zaujalo pondělní programování Micro:bitu. Zjistili jsme, co všechno taková věc dokáže a hlavně jsme Micro:bit dostali domů, takže si ho můžeme doma naprogramovat sami,“ popsal své dojmy z tábora Matěj z Hradce Králové.

Odpoledne byla věnována kulturně-sportovním aktivitám, mezi které patřila návštěva Hvězdárny a planetária v Hradci Králové. V rámci přednášky Martiny Jandové byli žáci poučeni o zdravém životním stylu a sami si zkusili připravit zdravé a výživné pokrmy. Jedno odpoledne pak patřilo sportovním aktivitám a páteční odpoledne bylo v režii zaměstnanců Krajského ředitelství Policie Královéhradeckého kraje. Ti si pro žáky připravili přednášku o životě online a představili základy sebeobrany. Součástí tábora byl i celodenní výlet do společnosti Škoda Auto a.s. „Tento týdenní Příměstský tábor byl pro Institut dalšího vzdělávání (IDV) první zkušeností tohoto typu, ale dle ohlasů dětí i rodičů mohu konstatovat, že tábor děti bavil. Byly nadšené a spokojené, za což jsme rádi a právě to bylo naším hlavním cílem. Uvažujeme proto, že bychom tábor příští rok uspořádali znovu,“ uzavírá Helena Holubičková, jedna z hlavních koordinátorek tábora a vedoucí IDV FIM UHK.  -zd-